Kolik peněz se dá převézt přes hranice?

Peněžní částka, kterou můžete přenést do Evropské unie nebo z ní, je neomezená, ale pokud převážíte obnos přesahující 10 000 EUR nebo více, musíte to oznámit. To platí i pro peníze v cizí měně. Cenné papíry jako šeky, akcie a dluhopisy mohou být rovněž volně přepravovány do EU, ale musí být deklarovány na žádost hraničních služeb.

Je však důležité poznamenat, že ačkoli není nutné deklarovat měnu nebo cenné papíry, ale polští celní úředníci mají právo vykonávat běžnou kontrolu. Pokud přepravujete peníze, které vám nepatří, měli byste být připraveni poskytnout informace o vlastníkovi těchto peněz, údaje mohou zaznamenat celní úředníci. Obvykle se vás budou vyptávat polští celníci, při podezření z nelegálních aktivit se vás mohou polští celníci nepříjemně vyptávat.

Konfiskace peněz

Pokud celní úředníci mají dobrý důvod k tomu, aby vás podezřívají z praní peněz nebo jiných nezákonných aktivit, mají v Polsku právo zabavit vaše peníze.

Jak připravit celní prohlášení před cestou

Ačkoli se obvykle nenaskytne žádný problém s převezením peněz z Ukrajiny do EU, měli byste být připraveni mít celní prohlášení na místě určení. Pokud plánujete převézt velké sumy peněz nebo cenných papírů při vstupu nebo odchodu ze Švýcarska, můžete zvážit předložení jakéhokoliv dokladu o příjmu (například daňových dokladů). Také užitečné příjmy za výběry hotovosti a nákupy v cizích měnách, stejně jako bankovní výpisy (Pokud jste ochotni je sdílet), příjmy z platů nebo faktury pro zákazníky (Pokud jste samostatně výdělečně platní).

Alternativy k přepravě fyzických peněz přes hranice

Existuje mnoho způsobů, proč je potřeba přesouvat peníze přes hranice. Převádění velkých objemů peněz však má své nevýhody. V mnoha zemích je měnové prohlášení dosti rychlý a jednoduchý proces, ale v jiných zemích (například ve Spojených státech) existují složitější celní postupy, které mohou trvat poměrně dlouho. Také, pokud cestujete do země s vysokou kriminalitou, za nošení spousty peněz se můžete setkat s bezpečnostním problémem.

Máte-li jakékoli dotazy ohledně přepravy peněz v rámci Evropské unie, požádat o bezplatné právní poradenství můžete u „Advokat v Evpropě“ s.r.o.