fbpx

Dopravní nehoda v EU

Zelena karta

Tento dokument potvrzuje, že jste pojištěni a obsahuje informace o vaší pojišťovně (kontaktní číslo a další). K dispozici jsou také informace o vašem autě a osobní údaje majitele.

Euro protokol

Euro protokol je dokument na evropské úrovni (oddíly jsou stejné bez ohledu na jazyk). Některé kopie jsou přeloženy (například v rusko-anglické verzi). Vaše pojišťovna může navrhnout, abyste ji vyplnili před cestou. Ačkoli je protokol volitelný. Je nutné rychle kompenzovat škody.

Jaké zákony platí v případě nehody

Obecně platí, že země, ve které k nehodě došlo, upravuje povinnosti a náhrady nehod. V případě nehody v Německu se použije německé právo. Tato zásada platí bez ohledu na státní příslušnost druhého řidiče. Stejně jako země, kde se pojišťovna nachází. Pokud však nehoda zahrnuje pouze vozidla registrovaná v jiném státě EU. Poté se použije zákon o státní registraci. Například: dvě auta z Francie se dostala do nehody v Německu. Řešení konfliktu se bude řídit francouzským právem.

Jak jednat na místě nehody?

  • Zachovejte klid a nenechávejte místo nehody. Označte scénu výstražným trojúhelníkem – trojúhelníkem.
  • V ZELENÉ KARTĚ věnujte pozornost informacím o jiném řidiči. Celé jméno, adresa řidiče a řidičský průkaz. Pojišťovna, číslo pojistné smlouvy a registrace vozidla.
  • Věnujte pozornost údajům a adresám všech svědků. Požádejte svědky o vizitky. Abyste je mohli kontaktovat a vypovídat u soudu.
  • Pečlivě vyplňte všechny dokumenty. Protokol musí podepsat oba ovladače.
  • Nemluvíte jazykem jiného řidiče? Nepanikařte! Protokol Euro obsahuje několik překladových variací a je vhodný pro cizince. Proto jsou vám a pojišťovně k dispozici všechny informace. Sloupec „Pozorování“ tedy lze vyplnit v rodném jazyce řidiče.
  • Podepište zprávu, pouze pokud jste si jisti, že situaci chápete a souhlasíte s údaji v dokumentu. V případě pochybností počkejte na svého právníka. Pokud dokument obsahoval nepravdivé informace a podepsali jste jej. Potom můžete být za nehodu nespravedlivě odpovědní.
  • Před dokončením si přečtěte podrobně protokol euro. Poté zkontrolujte body o okolnostech nehody. Toto je velmi důležitá část, která objasňuje, zda jsou řidiči při nehodě odpovědní.
  • Fotografujte scénu nehody a vozidel.